دکتر محمد جعفر کیانی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


سایت دیگر من

تعیین وقت

پوست و مو

كلينيك ارولوژي

بیماری‌های پروستات

1- اطلاعات عمومی در مورد پروستات
2- التهاب پروستات
3- بزرگی خوش خیم پروستات
4- سرطان پروستات

اطلاعات عمومی در مورد پروستات
پروستات غدهای است که بطور طبیعی در زیر مثانه واقع شده و مختص مردان میباشد، زنان فاقد پروستات هستند. مجرای ادرار از میان پروستات رد شده و وظیفه پروستات تولید قسمتی از مایع منی میباشد. پروستات در توانایی جنسی نقشی نداشته و از روی سطح شکم قابل لمس نمیباشد. از سن 45 تا 50 سالگی پروستات در تمام مردان شروع به رشد خویشخیم و بزرگ شدن میکند.

التهاب پروستات
این بیماری اکثراً در سنین جوانی و زیر 50 سالگی دیده شده و انواع میکروبی و غیرمیکروبی داشته که اکثریت موارد آن نوع غیرمیکروبی میباشد.
علائم آن مبهم و غیراختصاصی بوده و شامل درد ناحیه زیرشکم و یا بین پاها، درد لگن، سوزش ادرار، کاهش جریان ادرار، تکرر ادرار میباشد.
این بیماری طولانی مدت بوده و عوامل روحی در تشدید و یا تخفیف بیماری مؤثر بوده، اکثریت بیماران مراجعات مکرر به پزشکان مختلف داشته و از لحاظ روحی تحت فشار هستند.
نکته مهم در درمان این بیماران، اطمینان دادن به بیخطری این بیماری و نیز عدم ارتباط آن با سرطان پروستات و بزرگی خوشخیم پروستات در سنین بالا میباشد.

بزرگی خوشخیم پروستات
همانطور که قبلاً گفته شد، پروستات از سنین 45-50 سالگی شروع به رشد خوشخیم میکند که این امر در تمام مردان اتفاق میافتد ولی شدت آن و نیز علائمی که ایجاد میکند متغیر میباشد. قبلاً نیز گفته شد که مجرای ادراری در مردان از میان پروستات عبور میکند، در نتیجه موقعی که پروستات شروع به رشد و بزرگتر شدن کند، ایجاد انسداد در مسیر مجرای ادرار کرده و علائم خاص خود را تولید میکند.
علائم بزرگ شدن پروستات شامل: تأخیر در شروع ادرار، کاهش فشار ادرار (کاهش پرتاب ادرار)، طول کشیدن زمان ادرار کردن، عدم قطع سریع در خاتمه ادرار کردن، احساس عدم تخلیه کامل مثانه، تکرر ادرار روزانه و شبانه، سوزش ادرار، وجود خون در ادرار، احتباس حاد جریان ادرار، عفونت ادراری.
یک نکته مهم در مورد علائم بیماری شدت علائم و تنوع آن میباشد و لزوماً هر بیمار همه علائم را میتواند از خود بروز ندهد.

عوارض بزرگ شدن خوشخیم پروستات
گذشته از علائم مزاحمی که این بیماری تولید میکند، خطرناکترین و مهمترین عارضهای که میتواند تولید کند، انسداد تدریجی در مسیر خروج ادرار از کلیهها و از کار انداختن کلیهها بوده که این مسئله بهخصوص در بیماران با سطح اجتماعی بالاتر دیده شده که علائم خیلی شدید نبوده و حتی میتواند منجر به نارسایی و از کار افتادن دائمی کلیهها گردد.
خونریزیهای شدید مثانه که با دفع لخته همراه بوده و نیز عفونت های مکرر سیستم ادراری از دیگر عوارض مهم این بیماری است.

بررسی بیماران
اولین نکته شدت علائم و میزان مزاحمتی است که این علائم در مسیر طبیعی زندگی این بیماران تولید مینماید.
از لحاظ کارهای آزمایشگاهی حتماً انجام آزمایش PSA و نیز سونوگرافی از کلیهها و لگن و نیز تعیین باقیمانده ادراری در آن ضروری است.
نکته دیگر اینکه چون بیماری تنگی برای ادرار، علائم آن مشابه بزرگ شدن پروستات میباشد، قبل از شروع درمان باید مجرای ادرار بررسی شود.

درمان
درمان شامل درمان داروئی و درمان غیرداروئی میباشد که درمان غیرداروئی خود به دو دسته درمانهای غیرتهاجمی و تهاجمی تقسیم میشود. یک مسئله مهم قبل از شروع درمان (هر نوع آن)، وجود علائم و یا عوارض بیماری در فرد میباشد و صرف بزرگ بودن پروستات دلیلی برای شروع درمان حتی درمان داروئی نمیباشد.
درمان داروئی شامل استفاده از دو دسته دارو میباشد که یک دسته آن مجرای ادرار را بازتر کرده و در نتیجه جریان ادرار بهتر میشود و دسته دوم کمک به کوچکتر شدن پروستات کرده و البته این دسته دارو (دومی) باید برای مدت طولانی مصرف شود، تا تأثیر آن معلوم گردد. در مورد رژیم غذایی این بیماران یک نکته مهم این است که در این بیماران از مصرف مایعات در ساعات شب باید پرهیز نموده و همینطور باید از مصرف مقدار زیادی مایع بصورت یکباره و ناگهانی و همینطور الکل و داروهای ضد آبریزش بینی و قرص ایمی پیرامین اجتناب نمایند.

درمان غیرداروئی
شامل درمانهای کمترتهاجمی و تهاجمی بوده و درمانهای کمتر تهاجمی خود شامل استفاده از امواج رادیوگرافی (R.F) و لیزر، ... میباشد.
این درمانها عوارض بسیار کم داشته و اکثراً بصورت سرپائی انجام شده و نیاز به بستری شدن ندارند. بهخصوص این درمان در افراد مسن با حال عمومی بد که خطرات بیهوشی در آنها زیاد است مناسبتر میباشد.

درمان تهاجمی
به دو دسته جراحی باز و بسته (TUR) تقسیم میشود. موقعی درمان تهاجمی (فرقی در نوع آن نمیکند) انتخاب میشود که شدت علائم زیاد بوده و زندگی فرد را مختل کرده باشد و یا عفونتهای کدر داده و یا احتباس حاد ادرار در فرد ایجاد شده و درمان داروئی استفاده شده و اثر مفیدی بر فرد نداشته باشد.
انتخاب بین جراحی باز و بسته (TUR) بستگی به سایز و اندازه پروستات و نیز شرایط خاص بیمار دارد و این انتخاب توسط جراح انجام میپذیرد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

ابراهیم [ 1395-06-10 ]
سلام.با تشکر

حسین عبدالرزاقی [ 1395-06-06 ]
توضیحات خوبی دادید متشکرم

خسرو طهماسب پور [ 1395-04-15 ]
سلام . از راهنمائی شما متشکرم عاقبت بخیر باشید لطفا داروئی برای درمان تخلیه سریعتر ادرار معرفی کنید

محمد [ 1393-10-01 ]
درود برشما .ممنون وسپاسگزار . استفاده کردیم

ilwoo [ 1393-03-27 ]
پس باید چه کار کنیم ما بیچاره ایم

بهرام منصوری [ 1392-09-13 ]
باسپاس فراوان امیدوارم با مطالب جامع وکاملتان همواره یاری کننده وراهنمای مردم باشید

سینا [ 1392-05-19 ]
با سلام و عرض ادب از کار نیک و پسندیده شما بی نهایت سپاسگذارم.

علي [ 1391-12-07 ]
خيلي خوب بود ممنون

ابونوری [ 1391-10-02 ]
سلام دکتر طرح فنی تر موضوع خالی از لطف نیست ضمنا بیان تحقیقات وتجربیات شما نیز مورد انتظار است

sina [ 1391-09-05 ]
tanx alot

mansour - sadeghpour [ 1391-08-06 ]
سلام اقاي دکتر محمد جعفر کياني اطلاعات خيلي خوب بود اگر امکان دارد مطالب با تصوير نشان داده شود با تشکر

siyamak [ 1391-08-05 ]
ba salam lotfan dar morede darmane prostat ba raveshe daroi bishtar tozi dahid aya daroi behtar az tamsalosin be bazar amade

مازیار [ 1391-04-07 ]
جناب دکتر کیانی از راه دور دستتان را می بوسم، تلاشتان را ارج گذاشته و بهروزی و سربلندی شما را آرزومندم. دستانی که کمک می کند بهتر از لبهایی است که عبادت می کند...

جاجی محمد یوسف [ 1391-03-02 ]
با ابراز سپاس و تشکر از دست اندر کاران این سایت ، این یک سایت مفید و با ارزش در عرصه خدمات پزشکی برای کاربران ، ان می باشد

mrahimi [ 1391-02-24 ]
با سلام عموم داروهايي كه تاكنون براي مقابله با BPH (بزرگ شدگي غده پروستات آقايان ) توليد شده اند ظاهرا فقط داراي آثار تسكيني بوده در حاليكه بر اساس خبر منتشر شده توسط روزنامه همشهري، FDA در سال 2003 داروي سياليس را به عنوان داروي درمان كننده بزرگي پروستات ( كوچك سازي آن ) تائيد نموده است . اين موضوع نيز به نقل از خبر روزنامه همشهري در عموم سايت هاي مرتبط پزشكي نقل شده در حاليكه : اولا هيج مرجعي نسبت به پيگيري آن از FDA و نتايج احتمالي آن اقدام ننموده كه مسلما بايد مراجع علمي كشور بسيار جلوتر از بخش علمي يك روزنامه باشند. ثانيا ، پزشكان باتجربه شناخته شده فعلي كشور نيز داروي سياليس را به عنوان يك داروي درمان كننده BPH تاييد نكرده و اصولا خبر مذكور را گامي تجاري در جهت فروش داروي سياليس مي دانند. حال سوال اين است. آيا واقعا سياليس داراي اثر درماني بر روي BPH است يا خير؟ آيا داروئي وجود دارد كه باعث كوچك شدن پروستات متورم شده خوش خيم گردد؟ نتايج آخرين تحقيقات جهاني و از جمله FDA در اين خصوص چيست؟

کاظم دربهشتی [ 1391-02-18 ]
با سالم و تشکر ازشما،اطلاعات خیلی جامع وارزنده ای بود-

ali [ 1391-02-15 ]
کار شما ارزش بالایی داره یه نوع عبادت

keshvari [ 1391-02-09 ]
بسیار عالی و کامل بود

hooshang rahimi [ 1390-12-16 ]
خیلی خوب بود

hooshang rahimi [ 1390-12-16 ]
خیلی خوب بود

alireza [ 1390-11-21 ]
ali bud

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا بايد واريكوسل را عمل بيوگرافيبیوگرافیبرنامه هفتگیخون در ادرارعلائم بيماري هاي اورولوژعمل واريكوسل بصورت سر پامطالب و مقالاتسوالات مطرح شدهصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر