دکتر محمد جعفر کیانی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


سایت دیگر من

تعیین وقت

پوست و مو

كلينيك ارولوژي

سرطان پروستات

اطلاعات عمومی در مورد پروستات

پروستات غده ای است که به طور طبیعی در زیر مثانه واقع شده و مختص مردان می باشد. زنان فاقد پروستات هستند. مجرای ادرار از میان پروستات رد می شود و وظیفه پروستات تولید قسمتی از مایع منی می باشد. پروستات در توانایی جنسی نقشی نداشته و از روی سطح شکم قاب لمس نمی باشد. از سن 45 تا 50 سالگی پروستات در تمام مردان شروع به رشد خوش خیم و بزرگ شدن می کند.

این بیماری شایعترین سرطان مردان میباشد.
علت این شیوع تشخیص آن با استفاده از آزمایش PSA میباشد در تمام نژادها و کشورها دیده شده و در بعضی فامیلها بیشتر دیده میشود و در صورت وجود سابقه در اقوام پدری شانس ابتدا فرد بیشتر میشود.

در اکثریت موارد در سنین بالا دیده میشود.
در بیش از 90% موارد سرعت رشد این سرطان بسیار کند میباشد. در اکثریت موارد این سرطان بدون علامت بوده و تشخیص آن بصورت اتفاقی و با استفاده از آزمایش PSA میباشد.

علائم آن شبیه بزرگ شدن خوشخیم پروستات بوده و شامل کاهش جریان ادرار، طول کشیدن زمان ادرار کردن، سوزش ادرار، خونریزی ادراری، بندآمدن ادرار میباشد. در مواردی هم با بیماری پیشرفته که به استخوانها دستاندازی کرده مواجه شد و بیمار با شکستگی استخوانها، بهخصوص در مهرهها و لگن مواجه میشویم.

تشخیص این بیماری بعد از انجام آزمایش PSA با نمونهبرداری از پروستات انجام میپذیرد.
درمان این سرطان وابسته به سن و شرایط عمومی بیمار و میزان گسترش سرطان در زمان تشخیص میباشد.
در صورتی که این سرطان گسترش نیافته باشد و سن بیمار زیر 70 سال و شرایط عمومی بسیار خوب باشد عمل جراحی رادیکال پروستات انجام شده که با عمل جراحی پروستات در موارد خوشخیم کاملاً متفاوت میباشد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سیدعلی [ 1391-04-16 ]
باسلا از اینکه اطلاعات بسیار خوبی را درمورد بیماریهای شایع در اختیار عموم قرار میدهید سپاسگزارم. به امید توفیقات روزافزون برای دست اندرکاران سایت.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا بايد واريكوسل را عمل بيوگرافيبیوگرافیبرنامه هفتگیخون در ادرارعلائم بيماري هاي اورولوژعمل واريكوسل بصورت سر پامطالب و مقالاتسوالات مطرح شدهصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر